Bambus czy bawełna - oto jest pytanie

19-09-2018

Parafrazując słowa znane wielu osobom, chcielibyśmy skupić Państwa uwagęna mini-wojnę prowadzoną od kilku lat na rynku skarpecianym pomiędzy dwoma materiałami – bambusem i bawełną. W czerwcu tego roku, na naszym fanpage’u zorganizowaliśmy konkurs, którego głównym celem było nie tylko zmobilizowanie naszych fanów do wzięcia w nim udziału, ale przede wszystkim chcieliśmy poznać opinie dotyczące materiałów wykorzystywanych przy produkcji skarpet. Czy nam się udało? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Skarpety bambusowe są bardziej przyjazne dla środowiska

Zacznijmy jednak od początku. Wiemy, że powyższe twierdzenie dosyć mocno faworyzuje bambus. Prawda jest taka, że zarówno produkcja włókien bambusowych czy też nitek bawełnianych są niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Dlaczego więc wszystkie firmy stawiają bambus na pierwszym miejscu? To, co wyróżnia bambus to fakt, że od samego początku kiełkowania bambusa nie trzeba stosować przy nim żadnych „dopalaczy”. Bambus jako roślina, potrafi rosnąć w zatrważającym tempie – 80 cm na dzień. Niemniej jednak, nie na każdej glebie wyhodujemy ulubiony przysmak pand. Bambus potrzebuje bardzo specyficznych warunków - Musi być wilgotno, ciepło i słonecznie – czyli teoretycznie potrzebuje otoczenia takiego jak większość z nas (szczególnie w okresie zimowym).

Z kolei z bawełną jest jak z pupilami. Możemy mieć je wszędzie, ale nie możemy przestać o nie dbać! By uzyskać jeden kilogram włókien bawełny musimy wykorzystać aż 30 dekagramów nawozów sztucznych oraz zaaplikować plus minus 10 różnych pestycydów, z czego 7 należy do klas o wyższej toksyczności dla środowiska naturalnego.

Produkcja skarpetek bawełnianych jest prostsza

Wytworzona bawełna jest zbierana i w praktyce gotowa do przędzenia nici. Natomiast żeby z trawy bambusowej uzyskać włókno, należy ją wpierw rozmoczyć. W tym momencie pojawia się lekki minusik dla bambusa w kontekście ochrony środowiska, gdyż trawę rozmacza się w chemicznych rozpuszczalnikach. Oczywiście nowoczesne fabryki dbają o to, aby ich cykl produkcyjny odbywał się w zamkniętym obiegu. Z pewnością szczególna staranność przykładana jest do tego,aby wytworzenie bambusowych czy bawełnianych skarpet nie niszczyło naszej ukochanej planety. Ciekawostką pozostaje też fakt, że każdy rozpuszczalnik wykorzystywany do rozmiękczania roślinnej celulozy zostaje poddany procesom uzdatniania i recyklingu.

A więc kto wygrywa? Od strony czysto technicznej można orzec remis! Obie rośliny – bambus oraz bawełna mają cechę wspólną, w naszej ocenie najważniejszą. Są naturalnym surowcem, który łatwo ulega biodegradacji.

Bambus czy bawełna – oto jest pytanie!

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego tekstu, w czerwcu został zorganizowany konkurs na fanpage’u Mijo24. Feedback ze strony klientów był niesamowity. Poznaliśmy dziesiątki różnorodnych i ciekawych opinii. Również tutaj ciężko wskazać faworyta!

Doświadczenia osób, które udzieliły odpowiedzi skłaniają się jednak w stronę skarpetek bawełnianych aniżeli bambusowych. Rzeczywiście bawełna jest częściej używanym materiałem do produkcji skarpet i być może przez to bardziej popularnym. Wiemy jednak, że na rynku jest coraz więcej skarpetek bambusowych, a oferty sklepów poszerzane są z każdym miesiącem. Dlatego Drogi Użytkowniku apelujemy – koniecznie czytaj nasze wpisy, gdzie staramy się przedstawić każdą tematykę dotyczącą skarpet. Jeżeli masz pytania – z przyjemnością odpowiemy jeszcze szerzej i doradzimy w każdej skarpetkowej sprawie!