Czy skarpetki mają wpływ na osobowość?

25-08-2018

Kolorowe skarpetki to kwestia osobowości czy odwagi?

Z pewnością każdy z nas spotkał się kiedyś ze skarpetkami odbiegającymi całkowicie od szarości, bieli i czerni. Co za tym idzie, nachodziła Was pewnie niejednokrotnie myśl o tym co zmieniło się na przestrzeni lat, że do „skarpecianego” obiegu wskoczyły zabawne, wzorzyste skarpety, które przyćmiewają swoim blaskiem te czarne, długie skarpety pasujące tylko do garnituru. Co więc zmieniło się, że skarpetki przestały być elementem tylko koniecznym w ubiorze, a zaczęły być elementem modowym? Chodź, spróbujemy wspólnie przeanalizować dlaczego tak się stało.

Normy skarpetkowego społeczeństwa?

Jak wspomnieliśmy wyżej za całą historią z szalonymi skarpetkami kryją się trendy. Trendy natomiast mają do siebie to, że chętnie są akceptowane i śledzone przez młode osoby. Dlatego też na odrobinę szaleństwa w zmianie garderoby pod kątem skarpet czy to damskich czy męskich częściej decydują się osoby młode. Ma to związek z poczuciem konformizmu, który sprawia że chcemy być zauważalni i przyjmowani w środowisku, a okazywać możemy to na wiele sposobów – sposób wysławiania się, zachowywania czy też – ubiór.

Warto zauważyć, że tendencję do wariacji w kwestii dolnej części ubioru wykazują częściej osoby zamieszkujące większe miasta. Są one zbiorowiskiem osób o różnej kulturze, zainteresowaniach a ich myślenie często jest nieszablonowe i różniące się od mieszkańców małych miasteczek, w których każdy każdego zna. Czy tak jednak musi być?

Co mówią o Tobie kolorowe skarpetki?

Pomimo naszego poczucia przynależności i często kierowaniem się zdaniem innych osób, badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców mówią o tym, że istnieje teoria w której osoby nonkonformistyczne mogą potencjalnie być postrzegane jako osoby o wyższym statusie i bardziej kompetentne niż te, które są zgodne z normami społecznymi.

Jak to się jednak ma do tego, że wybraliśmy skarpetki czerwone, w paski lub te z kotkami i pieskami? Według badań ludzie, którzy wykazali się świadomym wyborem skarpet, które się wyróżniają, mają wyższy status i kompetencję w oczach innych. Innymi słowy, ludzie mogą zobaczyć naszą błyskotliwość, kreatywność i fakt, że odnieśliśmy sukces co pokazujemy naszym wyglądem .

Wpływ kolorowych i wzorzystych skarpet na życie codzienne

Jeżeli postanowiliśmy wymienić wszystkie białe i czarne skarpetki na te, wpisujące się w najaktualniejsze trendy modowe może z czasem się okazać, że zmieniło się nasze nastawienie do życie. Jeden z naukowców badających socjologiczne podejście do mody przedstawił bardzo ciekawą koncepcję dotyczącą wpływu naszych ubrań na nasze procesy poznawcze. Przeprowadził on badanie, które pokazało, że to co nosimy ma wpływ na nasz sposób myślenia, odczuwania i działania.

Dotyczy to również naszych skarpet. Kiedy wkładamy nasze kolorowe iw wzorzyste skarpetki, czasami zakrawające o bycie zwariowanymi, po części pokazujemy światu, otoczeniu, naszą wyjątkowość i pewność siebie. To natomiast pomaga nam wyrazić siebie w sposób w jaki się czujemy, mając pewność że będziemy nosić to, co chcemy, a inni to zaakceptują. Takie podejście do tematu odzieży pomaga nam subtelnie (niekiedy podprogowo) osiągnąć większy sukces bez braku odwagi i pewności siebie.

Odzwierciedla to również beztroska postawa wobec trendów panujących w społeczeństwie i to, co ludzie ogólnie o nas myślą. Proste czarne skarpety pozwalają nam ukryć się na tle norm społecznych, podczas gdy zwariowana, odkryta i kolorowa skarpetka jest w istocie kluczem do tego, jak na pierwszy rzut oka zostaniemy odebrani. .

Nie bój się mieszać

Oczywiście wiele słów w tym artykule zostało uogólnionych. Przecież nie powinniśmy w swojej garderobie mieć tylko i wyłącznie skarpet, które zwracają na siebie uwagę. Zwracamy na to uwagę, ponieważ temat skarpet i ich dobierania to temat bardzo, bardzo rozległy. Uważamy, że każdy Pan i Pani powinni mieć w swojej garderobie skarpetki każdego rodzaju – sportowe, klasyczne, kolorowe – ponieważ sytuacje, czy spotkania biznesowe są różne i nie zawsze będziemy mogli założyć skarpetki w panterkę pomimo naszej odważnej postawy.

Na naszym blogu będziemy przybliżać Was do poznania tajników noszenia skarpet na co dzień. Tak więc, jeśli jesteś miłośnikiem zabawnych id dziwacznych skarpet to śmiało – idź i prezentuj je wszystkim! Pamiętaj jednak, żeby do Nas wrócić a my pokażemy Tobie, drogi czytelniku, nasz skarpetkowy świat! .