Czy skarpetki wysokiej jakości są warte swojej ceny?

27-08-2018

Jeden z najpopularniejszych scenariuszy zakupowych wygląda następująco – podchodzimy do kasy, zerkamy przez lewe ramię, a tam on – trzy-pak skarpetek! Za jedyne 9,90! Wszystkie białe lub biało-szaro-czarne! Momentalnie w naszej głowie pojawia się myśl z rodzaju tych niedających spokoju – czy czas na wymianę w garderobie? TAK! Jednak czy to dobry wybór? Po kilku praniach wyblakłe i rozciągnięte. Czy faktycznie o to nam chodziło?

Ile powinny kosztować dobrej jakości skarpety?

Cóż, na to pytanie ciężko znaleźć odpowiedź „w punkt”. Możemy za to opowiedzieć co wyróżnia skarpety z wyższej półki licząc na to, drogi użytkowniku, że już nigdy nie będziesz niewolnikiem tanich, chińskich materiałów.

90% skarpet w naszej garderobie jest wykonana z bawełny. Nie ma w tym nic złego ani nadzwyczajnego, to jeden z bardziej popularnych materiałów do wykonania skarpet. Niemniej jednak, różnica splotów i produkcji bawełny może mieć olbrzymi wpływ na komfort naszych stóp. Taniej jakości bawełna absorbuje wilgoć, nie odprowadzając jej na zewnątrz, przez co nasze stopy się pocą, są mokre, a w konsekwencji nierzadko zaczynają brzydko pachnieć.

Jeżeli nigdy nie byłeś/byłaś posiadaczem wysokiej jakości skarpetek, może być Tobie ciężko uwierzyć w to, jak wielką różnicę może wnieść w tym przypadku cena. O ile w przypadku wielu produktów cena nie jest adekwatna do jakości, w przypadku „ubranka na stopy” to hasło sprawdza się w 100 procentach. Przy zakupie skarpet z wyższej półki zyskujemy lepszy materiał, projekt, wykończenie i co najważniejsze – wygląd i wydajność.

Materiały

Dobrej jakości para skarpet jest wykonana z wysokiej jakości włókien, takich jak wełna merynosowa. Wełna merynosowa jest lekka, delikatna i ma właściwości antybakteryjne. Wełna sama w sobie może zaabsorbować nawet 30% własnej wagi wilgoci, a mimo to stopa nie będzie mokra. Wełna izoluje, co oznacza, że latem będziemy mieli poczucie chłodu, przewiewu na stopie, a zimą nas ogrzeje. Co więcej, przemysł wełny merynosowej mocno zabiega o to, by zwierzęta były należycie traktowane, a więc nosząc wykonane z niej skarpety wiemy, że owieczki były traktowane należycie.

Projekt

Skarpetki z segmentu Premium są zawsze projektowane z myślą o ich przeznaczeniu. Dlatego też są one przystosowane do stopy w zależności od czynności, dla których są wykonane. Po co nosić takie same skarpetki podczas biegania i spotkania formalnego, skoro możemy skorzystać z ich przeznaczenia i założyć taki produkt, jaki w danej chwili będzie odpowiedni? Są marki, które specjalizują się w produkcji skarpet w zależności od aktywności sportowych. Na przykład produkują skarpetki na rower, skarpetki na wędrówkę pieszo itp.

Konstrukcja

Wydaje się, że dni grudkowatej, szorstkiej i śmierdzącej wełny zniknęły. W dzisiejszych czasach na rynku pończoszniczym i skarpecianym istnieje olbrzymia konkurencja. Tam gdzie jest konkurencja, istnieje postęp technologicznym, a co za tym idzie jego wpływ na jakość. Mieszanki włókien i wzory dzianin są projektowanie z coraz większymi wymogami, aby finalnie wytworzyć trwałe, chroniące stopy przed pęcherzami, niemalże medyczne skarpety.

Kontrola jakości oraz testowanie produktu końcowego

W przypadku tanich, zwykłych skarpet często pomijany jest etap kontroli ich wytrzymałości. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te droższe, możemy być pewni tego, że zostały one prawidłowo wytworzone i zaprojektowane, a następnie przetestowane tak, aby produkt trafił do odbiorcy z myślą zapewnienia mu całkowitego bezpieczeństwa i wygody.